1. Laboratorní cvičení BTSA

1. Zadání

Zadání Pomocí domácího Wi-Fi směrovače realizujte plně zabezpečenou domácí síť schopnou připojit uživatelská zařízení pomocí rozhraní Ethernet, ale i bezdrátově pomocí rozhraní Wi-Fi do sítě internet. Bezdrátovou síť Wi-Fi nakonfigurujte tak, aby uživatel dosahoval co nejlepší uživatelské zkušenosti. Pomocí spektrálního analyzátoru ověřte naladění přístupového bodu na kanál s nejnižším zarušením.

2. Pokyny k měření

  1. Nastavte si bezdrátový směrovač dle konfigurace, kterou jste si sestavili v rámci domácí přípravy. Pamatujte na správné zabezpečení vaší bezdrátové sítě. Pro konfiguraci použijte laboratorní počítač umístěny blíže dveřím. Směrovač můžete pro začátek nastavit do továrního nastavení pomocí tlačítka “Reset” (držte stisknuto, dokud LED nezablikají a router se resetuje)
  2. Funkčnost konfigurace ověřte připojením reálných Wi-Fi klientských zařízení (mobil, notebook, Wi-Fi dongle apod.) do vytvořené bezdrátové sítě a pomocí ní do sítě Internet. Pro ověření můžete použít i vaše vlastní Wi-Fi zařízení (mobil).
  3. Pomocí spektrálního analyzátoru ověřte, jak vypadá rádiové pozadí vaší komunikace. Spektrální analyzátor připojte k počítači blíže oknu a nabootujte do systému „DragonOS Focal via NFS“, kde spustíte program SDRangel (heslo: du2024).
  4. V rámci sledování uživatelské zkušenosti se zaměřte na analýzu propustnosti, odezvy a ztrátovosti bezdrátové Wi-Fi sítě. Ověření odezvy a ztrátovosti proveďte pro velikosti paketů 64 B, 512 B, 1024 B a 1400 B a interval odesílání 100 ms, 500 ms a 1 s. Pro měření propustnosti použijte dostupné testovací nástroje emulující běžné chování uživatele na síti.
  5. Odpovězte na otázky.

3. Otázky k zodpovězení

  1. Jaké parametry komunikace jste pozorovali, pokud je Wi-Fi síť na kanálu s minimálním rušením? Analyzujte parametry fyzické vrstvy i vyšších vrstev komunikace.
    – výkon: -28 dBm / -30dBm na 5G
    – kanál 13 na 2,4G a kanál 56 na 5G
  2. Jaké parametry komunikace jste pozorovali, pokud je Wi-Fi síť na kanálu s dalším provozem?
  3. Analyzujte parametry fyzické vrstvy i vyšších vrstev komunikace.
    – Pokud jsme byli na kanále s více zařízeními, tak na spektrálním analyzátoru byly patrné kolize. Tyto kolize způsobovali nižší přenosovou rychlost. I přes dobrou kvalitu signálu. Situaci zlepšila změna wifi standartu na 802.11n only
    61.34 Mbps downlink
    56.6 Mbps uplink
    21 ms ping
    když bylo zarušeno, jinak 100/100
  4. Pokud dáte přístupový bod do režimu s automatickou volbou kanálu, naladí se na nejméně obsazený kanál? Jaká je průměrná hodnota rušení na pozadí?
    – Naladí, po nějaké době, občas ne. Manualně to fungovalo.
  5. U používaného Wi-Fi směrovače rozklíčujte jaká hodnota vysílacího výkonu v pásmu 2.4 GHz se skrývá pod označením Low, Mid, High? (používejte dokumentaci)
    – High je 17 dBm na spektraku pak -13dB
    – Middle je na spektraku -18 dB
    – Low je na spektraku -20dB
  6. Pro jakou konfiguraci bezdrátové sítě jste dosáhli nejlepších přenosových parametrů a proč se liší od údajů reportovaných fyzickou vrstvou?
  7. Proč se liší údaje o úrovni signálu/šumu získané ze spektrálního analyzátoru a ze statistiky komunikace Wi-Fi zařízení.

Domácí příprava

Opakování pojmů

IP adresa – číselné označení, které je přiřazeno zařízení připojenému k síti. Slouží k identifikaci a adresaci.
maska sítě – číslo co popisuje rozdělení sítě do podsítí.
výchozí brána(default gateway) – Nejbližší router
DHCP klient
DHCP server – Server, co přiřazuje
uživatelské jméno – …
uživatelské heslo – …
WAN port – tam do routeru přivádím net
LAN port – tam zapujuju ethernetové zařízení z routeru
přepínač – switch, rozvadí ethernet
směrovač – router…
bezdrátové rozhraní – wifi
SSID – jmeno site
WPA/WPA2 (PSK, Enterprise) – security standarty pro zabezpeceni
DNS – Domain name server
ARP – Address Resolution Protocol, tím se hledají MAC adresy, přiřazuje IP adresu. Propojuje tak IP s MAC

Postup

  1. Použiješ ip a příkaz
  2. Jdeš na 192.168.0.1
  3. Nastavíš a ověříš WiFi
  4. Rozdělíš to na 2,4G a 5G -> 5G má vetší šířku pásma
  5. Na svém laptopu připojenem na tu WiFi otevřeš WiFi analyzer
  6. Na počítači u okna otevřeš SDRAngel
  7. BBF vybereš 28.00 M
  8. Dole přepneš No do Fix